Na linii ognia

Podstarzały agent próbuje zapobiec zamachowi na prezydenta.

Zamach na prezydenta Kennedy’ego to jedna z najbardziej drażliwych kart w historii Stanów Zjednoczonych. Kino wielokrotnie podejmowało ten temat — powstało wiele filmów bazujących na znanych faktach, lecz i takich, które za kanwę miały różne teorie spiskowe. Na linii ognia luźno nawiązuje do dramatycznych wydarzeń 22 listopada 1963 roku.

Frank Horrigan, doświadczony, charyzmatyczny agent Secret Service, ma już wiele za sobą — tak w życiu osobistym, jak i zawodowym. Po kolejnych rozstaniach wiedzie samotny żywot, oddając się swojej pracy. Przeszłość wciąż jest jednak żywa. 30 lat temu Frank był jednym z ochroniarzy prezydenta Kennedy’ego podczas feralnego, listopadowego dnia w Dallas. Przeszłość wraca w dwójnasób w osobie tajemniczego i bezwzględnego zabójcy, niejakiego Mitcha Leary’ego. Ten nie tylko zapowiada zamach na obecnego prezydenta USA, ale również wie wiele o Horriganie. Leary jest nieuchwytny i zagrożenie dla głowy państwa wydaje się coraz bardziej realne. Frank staje do nierównej walki — chce nie tylko ochronić prezydenta, lecz i wytropić sprawcę. Leary nie cofnie się przed niczym. Czy dużym wsparciem dla Franka okaże się błyskotliwa agentka Lilly Raines?

Film Wolfganga Petersena to przykład kina gatunkowego na wysokim poziomie. Nie chodzi wyłącznie o doświadczonego reżysera (Niekończąca się opowieść, Epidemia, Troja), ale także aktorów. Na linii ognia to nie tylko pojedynek agenta Secret Service i maniakalnego zabójcy, ale też „pojedynek” Clinta Eastwooda i Johna Malkovicha. Towarzyszy im Rene Russo kojarzona chociażby z Dorwać małego czy Rocky i Łoś Superktoś. Petersen skorzystał z formuły kina sensacyjnego, w którą zręcznie wplótł wątek romansowy, dodając sporo humoru (szczególnie w dialogach) . Trzymający w napięciu wątek planowanego zamachu na prezydenta USA towarzyszy, nierzadko zabawnym, scenom z życia starzejącego się agenta Secret Service. Muzykę skomponował sam Ennio Morricone. 

Na linii ognia
In the Line of Fire
1993, USA
sensacyjny
124 min
Wolfgang Petersen

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.