Lew w zimie
23 WRZ
14:10

Walka o brytyjski tron w dramacie historycznym Andrieja Konczałowskiego.

Boże Narodzenie w roku 1183. Król Henryk II Plantagenet spotyka się ze swoją żoną, królową Eleonorą Akwitańską, oraz synami w zamku Chinon, aby wskazać następcę tronu. Towarzyszą im młody król Francji Filip II oraz jego siostra Alais — kochanka Henryka. Małżonkowie pozostają w jawnym konflikcie, a konieczność wyznaczenia następcy przeradza się w polityczną grę. Królowa Eleonora chce na tronie osadzić starszego syna Ryszarda, król skłania się ku młodszemu — Janowi…

Dwuczęściowy miniserial oparty na scenicznym dramacie Jamesa Goldmana (1966), który zaadaptował go również na potrzeby ekranu (oscarowy Lew w zimie z Peterem O’Toole i Katharine Hepburn z 1968). Reżyserem telewizyjnej wersji jest Andriej Konczałowski — znakomity rosyjski twórca filmowy, od lat 80. pracujący także w Stanach. Lew w zimie to wciągający dramat historyczny rozgrywający się w ciągu kilku dni 1183 roku. Teatralna jedność czasu i miejsca akcji sprawia, że obserwujemy walkę o władzę jako grę polityczną, jednak podszytą emocjami i namiętnościami. Aby uzyskać pożądany efekt, Konczałowski powierzył główne role wybitnym aktorom: Glenn Close i Patrickowi Stewartowi. Obok nich zobaczymy m.in. Jonathana Rhysa Meyersa (Filip II), Andrew Howarda (Ryszard), Rafe’a Spalla (Jan) oraz Yuliyę Vysotskayą (Alais). Autorem zdjęć jest uznany rosyjski operator Sergey Kozlov.

Lew w zimie zdobył m.in. trzy nominacje do Złotych Globów, zaś statuetkę otrzymała Glenn Close. Ponadto sześć nominacji do nagród Emmy i wyróżnienie za kostiumy oraz nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych dla Close.

Lew w zimie
The Lion in Winter
2003, USA
2x83 min

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.