Legenda pijanego mistrza

Jackie Chan jako pijany mistrz. I klasyk hongkońskiego kina kung-fu.

Lata 80. w Polsce to ekspansja kina dystrybuowanego, najczęściej nielegalnie, na kasetach wideo. Pojawia się coraz więcej magnetowidów, a domowe oglądanie staje się alternatywą dla ograniczonej oferty kinowej. Na fali zainteresowania filmami kung-fu, popartego ogromnym sukcesem Wejścia smoka z Brucem Lee, dociera coraz więcej produkcji azjatyckich o tej tematyce. Jednym z najpopularniejszych tytułów krążących na kasetach jest Pijany mistrz. W 1994 powstaje druga część filmu. W rolę głównego bohatera wciela się Jackie Chan, gwiazdor kina kung-fu.

Młody Wong Fei-hung podróżuje po kraju. Niestety szybko wpada w tarapaty. Jadąc pociągiem, unika opłaty celnej za paczuszkę z uzdrawiającym korzeniem. Niewiele myśląc, chowa ją w bagażu brytyjskiego dyplomaty. Niedługo później, chcąc odzyskać swoją własność, Wong myli pakunki. W jego ręce dostaje się niezwykle cenny i poszukiwany przedmiot . Od tego momentu będą go ścigać nie tylko Brytyjczycy, ale także skorumpowani i żądni zysku rodacy. Na szczęście Wong znajdzie sprzymierzeńców, a dużą rolę odegrają także rodzice bohatera.

Legenda pijanego mistrza to film, który doskonale wpisuje się w kanon gatunkowy. Jak na prawdziwy film kung-fu przystało, mamy tu niezliczone, świetnie zaaranżowane sceny walk, niezwykłe tempo akcji, zaskakujące zwroty sytuacji, a także sporą dawkę humoru sytuacyjnego. Twórcy potrafią jednak zaskoczyć, szczególnie widza mało obytego z kinem azjatyckim. Nastrój filmu poważnieje z każdą minutą, atmosfera robi się coraz bardziej gęsta, a brutalność spycha humor na dalszy plan. Co ciekawe, obraz Chia-Liang Liu jest hołdem dla autentycznej postaci. Chodzi o Wong Fei-Hunga, żyjącego i działającego na przełomie XIX i XX wieku chińskiego mistrza sztuk walki. Był człowiekiem czynu, rewolucjonistą wyczulonym na problemy najuboższych, a także autorytetem w specyficznym stylu walki — stylu pijanego mistrza. Na ekranie króluje Jackie Chan i jego charakterystycza gra aktorska, mimika oraz dystans do postaci. W rolach drugoplanowych wystąpiły gwiazdy kina azjatyckiego: Felix Wong, Suki Kwan czy Lung Ti.

Nagroda dla najlepszego filmu azjatyckiego na Fantasia Film Festival oraz wyróżnienia Golden Horse Award i Hong Kong Film Award.

Legenda pijanego mistrza
Jui kuen II
1994, Hongkong
komedia akcji
99 min
Chia-Liang Liu

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.