Królowa dziewica

Historia królowej Elżbiety I z rewelacyjną kreacją Anne-Marie Duff.

Od lat produkcje sygnowane przez BBC to jakość sama w sobie. Telewizja angielska specjalizuje się w filmach i inscenizacjach teatralnych, które często za kanwę mają klasyczną literaturę czy historię Wielkiej Brytanii. Przykładem są słynne, telewizyjne adaptacje sztuk Szekspira. Do nurtu historycznego nawiązuje reżyserka Coky Giedroyc, której Królowa dziewica opowiada o życiu Elżbiety I.

Młodość Elżbiety to nie zawsze czas szczęśliwy. Jej ojciec, Henryk VIII, poślubia na jej oczach kolejne żony. Żony, które kończą najczęściej nieciekawie. Sama Elżbieta żyje na wygnaniu. Sytuacja zmienia się wraz ze śmiercią Henryka. Pomimo przeróżnych przeszkód i perturbacji Elżbieta zostaje królową Anglii. Od teraz musi łączyć obowiązki władczyni z życiem osobistym. Nie będzie to łatwe. Gorące uczucie do Roberta Dudleya to dodatkowa komplikacja. Elżbieta ma swoich wrogów, więc wciąż musi się mieć na baczności. Tylko osoba o nieprzeciętnym charakterze i charyzmie jest w stanie podołać takim wyzwaniom.

Królowa dziewica Coky Giedroyc przypomina o najlepszych tradycjach brytyjskiego kina telewizyjnego. Dbałości o spójność fabuły towarzyszy znakomita strona formalna. Zdjęcia Davida Odda, muzyka, scenografia i kostiumy są niezaprzeczalnymi atutami filmu. Twórcy skupiają się nie tyle na wydarzeniach historycznych, ile na psychologii bohaterów. W centrum jest oczywiście Elżbieta — kobieta i królowa wraz ze wszystkimi tego odcieniami. Wiarygodność psychologiczna to w dużej mierze zasługa aktorstwa, lecz także „kobiecej” ręki reżyserki. Wręcz rewelacyjnie wypada Anne-Marie Duff, która w roli tytułowej  daje prawdziwy popis aktorski. Wyraziste postacie, prawdziwe dramaty i chwile szczęścia, momenty wielkie i te wstydliwe — to wszystko odnajdziemy w filmowych dziejach Elżbiety I. Wyrafinowana produkcja telewizyjna ze znakiem jakość BBC.

Nagroda BAFTA za kostiumy.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.