Kontakt

Robert Zemeckis – amerykański reżyser, scenarzysta i producent – to autor takich filmowych hitów jak Miłość, szmaragd i krokodyl, serii Powrót do przyszłości czy Forrest Gump. Mimo swojego doświadczenia Zemeckis podjął się nie lada wyzwania. Adaptacja na potrzeby ekranu wielowątkowej powieści Carla Edwarda Sagana, astronoma i popularyzatora nauki, wymagała nie tylko biegłości warsztatowej, ale także dużej wyobraźni.

Eleanor Arroway jest naukowcem poświęcającym całe życie pracy. Jako astronom jest wręcz obsesyjnie zainteresowana kontaktem z pozaziemskimi cywilizacjami. Lata badań nie przynoszą jednak spodziewanych efektów. Gdy wydaje się, że Eleanor straci dotacje potrzebne do dalszych poszukiwań i badań, nadchodzi przełom. Pewnego dnia pani astronom odbiera sygnały radiowe z kosmosu. Okazuje się, że zostały wysłane z odległej planety Vega i zawierają zaszyfrowaną informację o sposobie zbudowania statku kosmicznego. Eleanor jest wzruszona sukcesem, a jednocześnie zdeterminowana do dalszych działań. Udaje się przekonać władze do skonstruowania statku wedle odczytanego przesłania z Vegi. Bohaterka wyrusza w międzygwiezdną podróż na spotkanie nieznanego. Ten lot odmieni jej życie na zawsze.

Zrealizowany z wielkim rozmachem dramat s.f. Twórcom udało się połączyć wyrafinowaną fabułę oraz spektakularne efekty specjalne. Jednocześnie nie stracili z oczu humanistycznego przesłania powieści Sagana. Historia Eleanor i jej spotkania z obcą cywilizacją to nie tylko rasowa fantastyka, ale też możliwość wglądu w psychikę bohaterki, wniknięcia w jej osobisty świat i przeżycia. Jak mówił sam reżyser, „Kontakt mówi o odpowiedzi ludzkiej natury na otrzymaną ‘wiadomość’. To nie jest film o obcych, ale o nas samych, o tym, co się z nami dzieje, kiedy nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych zostają zachwiane”. Aby osiągnąć efekt psychologicznej wiarygodności, trzeba było zatrudnić odpowiedniej klasy aktorów. Jedną ze swoich najlepszych kreacji stworzyła Jodie Foster. Partnerują jej Matthew McConaughey, James Woods oraz John Hurt. Kontakt to kino nie tylko efektowne, lecz także skłaniające do refleksji.

Nominacja do Oscara za dźwięk, dwa wyróżnienia Saturn Award, Hugo Award, Rembrandt Award dla Jodie Foster oraz Golden Satellite Award za efekty.

 

Kontakt
Contact
1997, USA
dramat s.f.
144 min
Robert Zemeckis

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4.9 (15 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.