Kapuśniaczek

Przedostatni film z udziałem mistrza Louisa de Funesa. I kolejne spotkanie na planie z reżyserem Jeanem Giraultem. De Funes jest również współautorem scenariusza powstałego na podstawie książki René Falleta.

Dwóch starzejących się wieśniaków, Claude i Francis, mieszka nieopodal małego, prowincjonalnego miasteczka we Francji. Zajęciem pary przyjaciół jest korzystanie z uroków życia. Spędzają całe dnie na przesiadywaniu na dworze, konsumowaniu wina bądź anyżówki, niekończących się dyskusjach i sporach oraz na robieniu ulubionego kapuśniaku. Ich życie zmienia się w momencie lądowania kosmitów na ziemi Claude'a. Staruszek zaprzyjaźnia się z jednym z nich, nazywając go Gagatkiem. Wkrótce okaże się, że kosmici są miłośnikami kapuśniaku, a dwójka naszych bohaterów skorzysta z pomocy obcych. Mer miejscowego miasteczka czyha na ziemie Claude'a i Francisa, gdyż chce wybudować wielki park rozrywki. Czy Gagatek uratuje przyjaciół?

Wzruszająca, ciepła, choć momentami również szalona komedia obyczajowa. W Kapuśniaczku de Funes zdaje się odchodzić od stereotypu bohaterów jakich najczęściej odtwarzał w kinie. Kreuje tu postać Claude'a, starzejącego się rolnika, człowieka poczciwego, cieszącego się jesienią życia i czerpiącego przyjemność z każdej chwili spędzonej z przyjacielem Francisem (w tej roli rewelacyjny Jean Carmet). Afirmacja życia, widoczna na każdym kroku, zderzona zostaje z merkantylnym nastawieniem mera i mieszkańców miasteczka, którzy w imię krociowych zysków są w stanie pokonać każdą przeszkodę. Ostrze satyry uderza więc w małomiasteczkową mentalność, kreśląc wnikliwy acz prześmieszny obraz francuskiej prowincji. Znakomite są dialogi, a za wpadającą w ucho muzykę odpowiedzialny jest Raymond Lefevre. Kolejna okazja do spotkania z komediowym geniuszem de Funesa, jego mimiką, mową ciała i gestykulacją - składowymi, które od lat rozśmieszają widzów na całym świecie.

 

Kapuśniaczek
La soupe aux choux
1981, Francja
komedia
98 min
Jean Girault

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.