Kain i Abel

Polski zesłaniec i bogaty Bostończyk - urodzeni tego samego dnia, od dnia spotkania będą ze sobą walczyć. Pamiętny serial z Peterem Straussem i Samem Neillem. 

Nieżyjący już Buzz Kulik był reżyserem i producentem mocno związanym z telewizją. Oprócz seriali realizował także filmy pełnometrażowe oraz miniseriale. Kain i Abel to taka właśnie, dwuczęściowa produkcja oparta na powieści Jeffreya Archera.

Tytułowi Kain i Abel to dwóch ludzi,  którzy nie mają świadomości, że łączy ich wiele. Obaj urodzili się tego samego dnia i w tym samym roku, lecz w różnych zakątkach świata. Abel Rosnovski dorasta na polskiej wsi, lecz niebawem zawirowania historii sprawią, że trafi na lata do łagru na Syberii. William Lowell Kane pochodzi natomiast z bogatej, bostońskiej rodziny, która stara się o jego staranne wykształcenie i odpowiednią drogę kariery. Kane zostaje nowojorskim bankierem o ugruntowanej pozycji zawodowej. Abel po opuszczeniu łagru postanawia wyjechać do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Trafia do Nowego Jorku. Mężczyzna jest pracowity i pełen pomysłów na otworzenie biznesu. W krótkim czasie udaje mu się stworzyć sieć hoteli. Wkrótce drogi Abla i Kane’a się krzyżują. To będzie pouczające spotkanie dla obu.

Dwuczęściowy film Kulika ukazuje prawie sześćdziesiąt lat z życia bohaterów. Ich, od pewnego momentu, wspólne losy naznaczone są dramatyzmem i wyniszczającą walką. Obaj nie potrafią pozbyć się egoistycznych ambicji, co doprowadzi do wielu konfliktów oraz spektakularnych spięć. Realistyczna estetyka sprzyja obserwacjom ludzkiej natury, a znakomite aktorstwo powoduje, że widz nie ma prawa się nudzić. W głównych rolach wystąpili Peter Strauss (nominacja do Złotego Globu) i Sam Neill (Martwa cisza, Fortepian). 

Kain i Abel
Kane & Abel
1985, USA
dramat
2x152 min
Buzz Kulik

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4.9 (41 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.