Jackie Brown

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Stewardesa pomiędzy policją a gangsterami. I kolejna wyrazista postać kobieca w kinie Tarantino.

Jackie Brown to stewardesa pracująca dla jednej z pomniejszych firm lotniczych. Pewnego dnia zostaje przyłapana przez dwóch stróżów prawa. Okazuje się, że Jackie przemyca pieniądze z Meksyku. Trop prowadzi do bezlitosnego gangstera, Ordella Robbiego. Kobieta już wcześniej miewała konflikty z prawem, lecz obecne wydają się poważniejsze. Jackie musi działać — i to sprytniej niż policja i gangster Ordell. Znajdując wsparcie w poręczycielu Maksie, obmyśla intrygę, która nie tylko pomoże jej wyjść z kłopotów, ale i nieźle na tym zarobić. Jednak to plan wielce ryzykowny…

Quentin Tarantino to obecnie już ikona współczesnego kina amerykańskiego. Trzeci pełnometrażowy film w dorobku tego reżysera wywołał swego czasu spore kontrowersje. Jedni widzieli błyskotliwe, postmodernistyczne nawiązanie do popularnego w latach 70. nurtu blaxploitation — rozrywkowego kina afroamerykańskiego. Inni narzekali na stereotypową, w porównaniu z wcześniejszymi filmami Tarantino, fabułę i prowadzenie narracji. Lecz po latach Jackie Brown to świadectwo nie tylko filmowej erudycji reżysera, ale także jego pełnej  świadomości stosowania środków filmowych. Jak pisał Andrzej Pitrus: „O wartości Jackie Brown stanowią przede wszystkim doskonałe dialogi i charakterystyka postaci, osiągana przede wszystkim w scenach niemających na celu rozbudowywania intrygi, ale właśnie opis bohaterów. Jackie Brown jest tym samym utworem paradoksalnym — wychodzącym od skrajnie uproszczonej formuły, ale wypełnionym realistyczną materią, której nie znajdziemy wcześniej u Tarantino”.

Nagroda Felixa dla Pam Grier.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.