Istota

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Adrien Brody i Sarah Polley jako para genetyków, którzy zmagają się z efektami swojego naukowego eksperymentu.

Eksperymenty mające na celu stworzenie istoty ludzkiej w sposób niezgodny z prawami natury od wieków pobudzają wyobraźnię. Na szczęście najczęściej pozostają w sferze fikcji, zapładniając wyobraźnię pisarzy czy twórców filmowych. Do klasyki przeszły opowieści o szalonym naukowcu Frankensteinie czy legendarnym Golemie. Nie przypadkiem tym tematem wielokrotnie inspirowało się kino popularne, łącząc nośne wątki z refleksją na temat przyszłości człowieka.

Clive i Elsa to dwoje utalentowanych naukowców, którzy przy użyciu najnowszych technologii pracują nad przełomowym odkryciem. Medycyna stawia kolejne wyzwania, a stawką jest skuteczniejsze leczenie ludzi, ale także wielkie pieniądze. Para naukowców, będąca razem także w życiu prywatnym, wydaje się być na najlepszej drodze do osiągnięcia spektakularnego sukcesu. Udaje się wyhodować dwie organiczne hybrydy, które mają być źródłem życiodajnego białka. Białka będącego antidotum na wiele śmiertelnych chorób. Clive i Elsa znajdują się w centrum zainteresowania mediów, a pracodawcy naciskają na szybkie i konkretne rezultaty eksperymentu. Podczas prezentacji nowych organizmów dochodzi do dramatycznych zdarzeń. Hybrydy, ulegając niekontrolowanej agresji, wzajemnie się unicestwiają. Wydaje się, że badania utkwiły w martwym punkcie. Nikt nie wie, że dwójka naukowców poszła o krok dalej, łącząc ludzkie DNA z chimerami. Efektem jest dziwna istota, która od swoich stworzycieli otrzymuje imię Dren…

Istotato film będący dziełem Vincenza Natali, autora głośnego Cube. Reżyser, będący również współscenarzystą , sięgnął po zmodyfikowaną wersję mitu o Frankensteinie, osadzając historię we współczesnych realiach. Nakręcił obraz o dwójce genetyków, którzy przekraczają granicę ingerencji w naturę, płacąc za to najwyższą cenę. Kwestia naukowej odpowiedzialności, pogoni za sławą stymulowaną naciskami pazernej korporacji wydaje się zadziwiająco aktualna. Twórcy łącząc estetykę horroru, thrillera, filmu s.f. i dramatu psychologicznego nie ścigają się na ilość efektów specjalnych. Bardziej interesuje ich kameralny nastrój, rozterki bohaterów czy sugestywne stawianie pytań o granice człowieczeństwa. Suspens i zagadnienia moralne idą w parze z precyzyjnie dozowanych strachem. Wyraziste kreacje Adriena Brody’ego i Sarah Polley.

Nagroda na festiwalu w Stiges oraz wyróżnienie krytyków z Vancouver. 

Istota
Splice
2009, Francja, Kanada, USA
horror, s.f.
103 min
Vincenzo Natali

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4.8 (4 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.