Inni

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Horrorowy przebój poprzedniej dekady ze znakomitą Nicole Kidman w roli głównej.

Grace Stewart mieszka w położonym na odludziu wielkim domu. Kobieta, której dzieci cierpią na nadwrażliwość na światło, czeka na powrót męża zaginionego w czasie wojny. Pewnego dnia do drzwi Grace puka trójka nieznajomych proponujących swoją pomoc w prowadzeniu posiadłości. Wkrótce w pogrążonym w wiecznym półmroku domu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Grace czuje, że oprócz jej rodziny i służących, mieszka tu ktoś jeszcze…

Alejandro Amenábar — hiszpański scenarzysta i reżyser — w drugiej połowie lat 90. zachwycił swoimi filmami Teza i Otwórz oczy, które pokazywały jego niezwykły talent w autorskim interpretowaniu kina grozy. Inni to jego pierwsza produkcja z międzynarodową obsadą, a zarazem jeden z najgłośniejszych horrorów początku XXI wieku. Hiszpan opowiada historię dziejącą się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Samotna matka, dwoje dzieci, tajemniczy służący, stary dom i czający się w mroku „inni” — z tych elementów Amenábar układa fabułę swojego filmu prowadzącą do zaskakującego finału. Nie straszy jednak widza klasycznymi motywami horrorowymi, lecz raczej wywołuje lęk podobny do tego, który odczuwa główna bohaterka. Klimat budują zarówno znakomite zdjęcia Javiera Aguirresarobe, jak i dźwięk oraz muzyka, za którą odpowiadał sam reżyser. Wybitną kreację stworzyła Nicole Kidman, zaś obok niej pojawiają się Fionnula Flanagan, Christopher Eccleston, a także młodzi aktorzy — Alakina Mann oraz James Bentley. Znakomite kino nie tylko dla wielbicieli filmów grozy.

Film był prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Wenecji. Liczne nagrody, w tym m.in. Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, brytyjska Empire Award, osiem hiszpańskich nagród Goya, Hollywood Film Award, nagroda Sant Jordi. Ponadto nominacje do Złotych Globów oraz BAFTA. 

Inni
The Others
2001, USA/Hiszpania
horror
2001 min

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.