Halloween 2

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Szaleniec terroryzuje miasteczko. 

Slasher to specyficzna odmiana filmowego horroru. Szczególnie popularna w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, choć obecna także w nowszych produkcjach. Topos fabularny to seryjny morderca (lub mordercy), który terroryzuje grupę ludzi (często przyjaciół i znajomych). Trup ściele się gęsto, a sama logika opowiadania potrafi schodzić na drugi plan. Liczy się forma filmu i sugestywność zastosowanych środków. Do klasycznych już slasherów należy bez wątpienia Halloween Johna Carpentera z 1978 roku. Film Ricka Rosenthala stanowi jego kontynuację.

Znów jesteśmy w małym, amerykańskim miasteczku Hannonfield. Feralna noc 1978 roku. Niezrównoważony psychicznie Michael Myers próbuje odebrać życie kolejnej ofierze — swojej siostrze Laurie. Na szczęście w ostatniej chwili na ratunek kobiecie przybywa lekarz Myersa, ścigający go Sam Loomis. Oddaje kilka celnych strzałów w stronę mordercy, lecz ten ucieka. Laurie trafia do miejscowego szpitala, a Sam udaje się na poszukiwanie Myersa. Miasteczko zostaje postawione na nogi. Niebawem wydaje się, że psychopata ginie w samochodowym wypadku. Doktor Loomis nie jest przekonany, czy rzeczywiście jego pacjent nie żyje...

Film Ricka Rosenthala rozpoczyna się w miejscu, w którym skończył Carpenter. Nie przypadkiem. Scenarzystą drugiej części był właśnie John Carpenter, a reżyserię powierzono zdolnemu, ale stawiającemu pierwsze kroki twórcy. Rosenthal miał niełatwe zadanie — niskobudżetowa „jedynka” stała się prawdziwym hitem, początkując całą serię horrorów związanych z popularnym świętem Halloween. Na szczęście udało się utrzymać klimat oryginału, a i sam Rosenthal udowadnia, że w w tym gatunku filmowym czuje się najlepiej. Oddano sugestywny klimat zagrożenia, momentami nierealnego, lecz chwilami okrutnie namacalnego. Duża w tym zasługa zdjęć Deana Cundeya oraz muzyki Carpentera i Alana Howartha. Na ekranie znów błyszczy Jamie Lee Curtis. Dla fanów horrorów pozycja obowiązkowa.

Halloween 2
Halloween II
1981, USA
horror
93 min
Rick Rosenthal

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.