Gdzie jesteś, Amando?
31 LIP
21:00

Dwoje prywatnych detektywów poszukuje zaginionej dziewczynki. Reżyserski debiut Bena Afflecka.

Patrick Kenzie i Angie Gennaro są parą w życiu i pracy. Od lat zajmują się poszukiwaniem zaginionych dłużników. Kiedy w ich dzielnicy w Bostonie zostaje uprowadzona z domu mała Amanda, rodzina zwraca się do detektywów o pomoc. Patrick i Angie szybko odkrywają, że zniknięcie dziewczynki może wiązać się z narkotykowymi problemami jej matki, Helene. Razem z detektywami prowadzącymi dochodzenie – Remy Bressantem i Nickiem Poolem – zaczynają tropić miejscowego dilera, którego oszukała Helene. Akcja kończy się tragicznie, lecz parę miesięcy później Patrick dostaje szansę, by wyjaśnić tajemnicę...

Za swój scenariopisarski debiut – Buntownika z wyboru – 25-letni Ben Affleck dostał Oscara. Zrealizowany 10 lat później dramat Gdzie jesteś, Amando? to jego debiut reżyserki. Film oparty na powieści Dennisa Lehane'a również spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności i krytyków, a wcielająca się w postać Helene Amy Ryan zdobyła m.in. nominację do Oscara i Złotych Globów. Główne role reżyser powierzył młodym aktorom – Caseyowi Affleckowi i Michelle Monaghan. Obok nich na ekranie zobaczymy jednak sprawdzoną hollywoodzką gwardię: Morgana Freemana, Eda Harrisa, Titusa Wellivera oraz Amy Madigan. Gdzie jesteś, Amando? jest połączeniem dramatu, kryminału i thrillera. Historia porwania małej dziewczynki staje się dla bohaterów podróżą w mroczne rejony – nie tylko ich miasta, ale także ludzkiej natury. Affleck zgrabnie prowadzi akcję, nadając rysu autentyczności poprzez sekwencje paradokumentalne. Autorem zdjęć jest ceniony amerykański operator John Toll (Wichry namiętności, Braveheart – Waleczne serce, Cienka czerwona linia, Simpatico).

Nagrody m.in.: Critics' Choice, Satelity, Prism, Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, National Board of Review, Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles oraz Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych.

Gdzie jesteś, Amando?
Gone Baby Gone
2007, USA
110 min
Ben Affleck

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.