Frankie

Samotna matka chroni niesłyszącego syna, który marzy o spotkaniu swojego ojca.

Lizzie Morrison porzuciła męża i ruszyła w drogę z niesłyszącym synkiem oraz matką. Po długiej tułaczce po wybrzeżu Szkocji, kobieta i jej rodzina osiada w końcu w portowym miasteczku Greenrock. Lizzie znajduje pracę, a Frankie czuje się w tym miejscu dobrze. Chłopiec tęskni za ojcem, którego właściwie nie pamięta. Wierzy, że Davey jest marynarzem pływającym na statku Accra. Pisze do niego listy i dostaje odpowiedzi z wielu zakątków świata. Tak naprawdę korespondencję prowadzi jego matka, pragnąca oszczędzić synkowi bólu odrzucenia. Pewnego dnia okazuje się, że Accra ma zawinąć do Greenrock. Lizzie postanawia utrzymać fikcję i znaleźć mężczyznę, który odegra rolę ojca Frankie’ego. Tak w ich życiu pojawia się nieznajomy mający spędzić z chłopcem jeden dzień…

Ciepła i poruszająca opowieść o miłości. Autorkami tego brytyjskiego dramatu są reżyserka Shona Auerbach oraz scenarzystka Andrea Gibb. Historia Lizzie, Frankie’ego oraz nieznajomego, który nagle pojawia się w ich życiu, ujmuje prostotą i bezpretensjonalnością. Auerbach ukazuje matkę chroniącą swojego syna oraz dziecko rozumiejące więcej niż wydaje się dorosłym. Skupia się na relacjach między bohaterami i subtelnie kreśli ich portrety psychologiczne. Bez zbędnego sentymentalizmu i epatowania melodramatem. Mocną stroną filmu jest realizm, uchwycony także w obrazie (autorką zdjęć jest Shona Auerbach). W rolach głównych wystąpili Emily Mortimer i Gerard Butler, a na szczególną uwagę zasługuje kreacja Jacka McElhone’a jako Frankie’ego.

Film był nominowany do BAFTA oraz Europejskich Nagród Filmowych. Prezentowany na wielu festiwalach (w tym na Tribeca Film Festival), zdobył nagrody m.in. w Montrealu, Seattle, Sofii i Los Angeles. 

Frankie
Dear Frankie
2005, Wielka Brytania
dramat
101 min
Shona Auerbach

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.