Frankenstein

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Czy człowiek może bawić się w Boga? Adaptacja klasycznej powieści Mary Shelley.

Victor Frankenstein to młody naukowiec pragnący odkryć tajemnicę śmierci. Poszukując sposobu na ożywienie człowieka, tworzy Monstrum. Choć jego stworzenie jest inteligentne i pragnie uczucia oraz akceptacji, to jednak jego wygląd budzi lęk otoczenia. Człowiek Frankensteina wymyka się spod kontroli swojego stwórcy. Rozpoczyna się ciąg tragicznych wydarzeń, w których losy naukowca i potwora są nierozerwalnie związane.

Słynna powieść Mary Shelley została wydana po raz pierwszy w 1818 roku. Historia Frankensteina narodziła się jednak dwa lata wcześniej, kiedy to Shelleyowie spędzali lato nad Jeziorem Genewskim w towarzystwie Lorda Byrona i Johna Pollidori, wymyślając opowieści grozy. Frankenstein uważany jest za jedną z pierwszych powieści science fiction, a postać młodego naukowca i jego monstrum stanowi nieustającą inspirację dla kina. Telewizyjny ministerial w reżyserii Kevina Connora jest wierny literackiemu pierwowzorowi. Podobnie jak w powieści ważny jest tu dylemat moralny: czy człowiek może przyjąć rolę Stwórcy i czy ma prawo decydować o losie wykreowanej przez siebie istoty. Frankenstein Connora zrealizowany jest z rozmachem i fabularną sprawnością. Twórcy balansują pomiędzy dramatem a filmem grozy, pozwalając widzowi dostrzec człowieczeństwo potwora i potworność człowieka. W roli tytułowej wystąpił  szkocki aktor Alec Newman, w postać Monstrum wcielił się Luke Goss, zaś w rolach drugoplanowych wystąpili m.in. William Hurt, Donald Sutherland i Julie Delpy. Film został nagrodzony Primetime Emmy Award za charakteryzację.

Frankenstein
Frankenstein
2004, USA/Słowacja/Niemcy
horror
2 x 85 min
Kevin Connor

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.