Flashdance

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Czy osiemnastoletniej Alex uda się spełnić marzenia o karierze profesjonalnej tancerki?

Alex Owens mieszka w Pittsburghu, gdzie pracuje jako spawaczka w hucie. Dziewczyna pragnie zostać tancerką, dlatego zaprzyjaźniona emerytowana balerina Hanna namawia ją, by podjęła naukę w miejscowym konserwatorium. Alex czuje się jednak niepewnie, więc na razie tańczy w barze Mawby’s, gdzie zachwyca oryginalną choreografią i swoimi umiejętnościami. Tam po raz pierwszy widzi ją Nick Hurley — młody właściciel huty. Choć Alex odrzuca jego zaproszenie na kolację, wkrótce ich ścieżki ponownie się przecinają…

Jeden z najpopularniejszych filmów roku 1983. Za jego sukcesem stali producenci Jerry Bruckheimer i Don Simpson, scenarzyści Tom Hedley i Joe Eszterhas oraz reżyser Adrian Lyne. Był to drugi pełnometrażowy obraz w reżyserskim dorobku Brytyjczyka, w którego filmografii znajdują się takie tytuły jak Dziewięć i pół tygodnia, Fatalne zauroczenie czy Lolita. Główną rolę powierzono mało doświadczonej dwudziestoletniej aktorce Jennifer Beals. Ten wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ naturalność i spontaniczność jej Alex zachwyciła publiczność. Podobnie jak muzyka (w tym m.in. przeboje Flashdance… What a Feeling Irene Cary czy Maniac Michaela Sembello) oraz teledyskowo zmontowane sceny taneczne i znakomita choreografia. Flashdance był pierwszym filmem wykorzystującym estetykę muzycznego wideo lat 80. i wpłynął na takie tytuły jak Footloose czy Purple Rain. Ale to także opowieść o marzeniach, pasji, przyjaźni i miłości, ukazująca również ich ciemniejsze strony.

Film zdobył wiele nagród i nominacji, w tym Oscara i Złoty Glob dla Giorgio Morodera, Keitha Forseya i Irene Cary — autorów piosenki Flashdance… What a Feeling. Ponadto nagrodaę BAFTA za najlepszy montaż, zaś album z muzyką do filmu został wyróżniony Grammy.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.