W firmie

Spojrzenie na problem bezrobocia w obliczu realnego kryzysu ekonomicznego.

Duża korporacja dokonuje redukcji etatów. Wśród zwolnionych pracowników znajdują się m.in. ambitny Bobby Walker, będący w wieku przedemerytalnym Phil Woodward oraz zmuszony do przejścia na emeryturę wysoko postawiony Gene McClary. Każdy z mężczyzn musi stawić czoła nowej sytuacji. Bobby za namową szwagra podejmuje pracę budowlańca, Phil nie potrafi znaleźć zatrudnienia ze względu na swój wiek, a Gene — który zdaje się być w najlepszym położeniu — nie radzi sobie psychicznie z nagłą zmianą.

W firmie to autorski film uznanego producenta Johna Wellsa, którego zainteresował problem bezrobocia pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Reżyser sięgnął po ten temat zainspirowany historią ze swojego najbliższego otoczenia. W swoim obrazie analizuje zjawisko przez pryzmat pracowników potężnej korporacji, których sytuacja życiowa ulega zmianie niemal z dnia na dzień. Każdy z bohaterów ma — wydaje się — ugruntowaną sytuację w firmie. Bezrobocie dotyka ich na różnych poziomach. Ambitny Bobby nie umie pogodzić się z obniżeniem swojego statusu, co wpływa na relacje z najbliższymi. Phil staje się ofiarą ejdżyzmu, co zmusza go do podjęcia dramatycznych decyzji. Gene, choć pozornie najmniej dotknięty zwolnieniem jako świeżo upieczony emeryt, nie potrafi pogodzić się z odstawieniem na boczny tor. Poprzez ich historie Wells wnikliwie przygląda się problemowi, z wyczuciem ukazując psychologiczne aspekty sprawy, która dotyka nie tylko zwolnionych z pracy, lecz także ich otoczenie. Znakomite kreacje stworzyli tu Ben Affleck, Chris Cooper i Tommy Lee Jones, zaś na drugim planie — Kevin Costner w roli trzeźwo patrzącego na życie szwagra Bobby’ego oraz Maria Bello jako pracownica korporacji odpowiedzialna za zwolnienia.

Film miał premierę na Festiwalu Filmowym Sundance w 2010 roku. Zdobył szereg nominacji, w tym do Saturnów i Jupiterów, otrzymał też nagrodę nowojorskich krytyków za debiut reżyserski Johna Wellsa.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.