AKTUALNOŚCI

Oscarowa niedziela w CBS Europa
kkosicka, Czwartek 9 Marzec 2023

Najlepsza muzyka, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy film... Przed nami cały dzień (niedziela 12 marca) z filmami nagrodzonymi co najmniej jedną Oscarową statuetką. To filmy także po latach doceniane przez krytyków i widzów, wciąż chętnie oglądane. Niektóre z nich wyniosły twórców do statusu gwiazd. W wielu przypadkach to właśnie Oscar sprawił, że kariery rozkwitły i potoczyły się we właściwym kierunku, także ku naszej – widzów – satysfakcji. Czy taką rolę odegrają też Nagrody Akademii Filmowej przyznane także w tym roku? W oczekiwaniu na werdykt przypomnijmy sobie kilka znakomitych tytułów.

06:25 Śniadanie u Tiffany’ego
Oscary w kategoriach:
Najlepsza muzyka w dramacie lub komedii - Henry Mancini
Najlepsza piosenka - "Moon River" (Henry Mancini i Johnny Mercer)
Audrey Hepburn też oczywiście była nominowana (jako aktorka pierwszoplanowa), ale przegrała z Sophią Loren, nagrodzoną za rolę w filmie "Matka i córka". Zdarzyło się po raz pierwszy, że nagrodę w kategorii aktorka pierwszpolanowa przyznano za rolę w filmie nieanglojęzycznym. Inną przegraną tej kategorii była Geraldine Page, która stworzyłą znakomitą kreację w filmie "Lato i dym" (również do obejrzenia na CBS Europa).
"Śniadanie u Tiffany'ego" nominowano też w kategoriach: najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsza scenografia w filmie kolorowym.

08:35 Rozważna i romantyczna
Oscar w kategorii:
Najlepszy scenariusz adaptowany - Emma Thompson
Tylko jeden Oscar przy siedmiu nominacjach? To musiało być smutna dla twórców Oscarowa gala. Tym bardziej że były to nominacje w istotnych kategoriach. Film miał szansę zdobyć statuetkę dla najlepszego filmu i za najlepsze zdjęcia (w obu kategoriach wygrał "Braveheart - waleczne serce"), najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Emma Thompson przegrała z Susan Sarandon w "Przed egzekucją") i drugoplanowej (Kate Winslet musiała ustąpić Mirze Sorvino w "Jej wysokość Afrodyta"). Do członków Akademii ostatecznie bardziej przemówiła muzyka z włoskiego "Listonosza"; bardziej urzekły też kostiumy w "Czasie przemian".

11:15 Juno
Oscar w kategorii:
Najlepszy scenariusz oryginalny - Diablo Cody.
Nie udało się zdobyć Oscara w kategorii najlepsza aktorka - Elliot Page przegrał z Marion Cotillard jako Edith Piaf w filmie "Niczego nie żałuję" (inną przegraną była Cate Blanchett z rolą filmie "Elizabeth: Złoty wiek", także wciąż do obejrzenia na CBS Europa) - ani dla najlepszego filmu. W tej kategorii wygrał "To nie jest kraj dla starych ludzi", a za reżyserię tego filmu nagrodzono braci Coen, usuwając w cień nominowanego reżysera "Juno", Jasona Reitmana.

13:10 The Social Network
Oscary w kategoriach:
Najlepszy scenariusz adaptowany - Aaron Sorkin
Najlepsza muzyka - Trent Reznor, Atticus Ross
Najlepszy montaż - Kirk Baxter, Angus Wall
Osiem nominacji i trzy statuetki. Podczas gali trzymano kciuki za Jesse'ego Eisenberga (nagrodę w kategorii dla najlepszego aktora otrzymał Colin Firth za rolę w "Jak zostać królem") i reżysera Davida Finchera (nagrodzono Toma Hoopera za reżyserię "Jak zostać królem"). "The Social Network" nie został też najlepszym filmem, bo za taki uznano - tak, zgadliście, "Jak zostać królem". Nie powiodło się też nominowanym twórcom naszego dzieła w kategoriach najlepsze zdjęcia (wygrała "Incepcja") i dźwięk (także "Incepcja"). 

15:25 Aviator
Oscary w kategoriach:
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Cate Blanchett
Najlepsze zdjęcia - Robert Richardson
Najlepszy montaż - Thelma Shoonmaker
Najlepsza scenografia - Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Najlepsze kostiumy - Sandy Powell
Pięć Oscarów - i tyle samo nominacji niezakończonych, niestety, sukcesem. W kategorii najlepszy film "Aviator" przegrał z "Za wszelką cenę", także reżyser tego ostatniego filmu Clina Eastwooda pokonał Martina Scorsese. Najlepszym aktorem został nie Leonardo Di Caprio, ale Jamie Foxx za rolę w filmie "Ray" (ten tytuł odebrał "Aviatorowi" nagrodę za dźwięk), a najlepszym aktorem drugoplanowym - nie Alan Alda, tylko Morgan Freeman ("Za wszelką cenę"). Najlepszy scenariusz oryginalny powstał nie do "Aviatora", tylko do filmu "Zakochany bez pamięci".

18:45 Tootsie
Oscar w kategorii:
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Jessica Lange
Też 10 nominacji - i tylko jedna statuetka. Jessica Lange miała tym razem wewnętrzną konkurencję - w tej samej kategorii nominowana była Teri Garr za rolę także w "Tootsie". Ale kto mógł pokonać Dustina Hoffmana jako najlepszego aktora?? Ben Kingsley w filmie "Gandhi". Również scenariusz oryginalny, zdjęcia i montaż "Gandhiego" podobały się bardziej, a reżyser tego filmu Richard Attenborough wykonał zdaniem członków Akademii lepszą robotę niż reżyser "Tootsie" Sydney Pollack. Nie dziwi więc, że ostatecznie z "Gandhim" "Tootsie" przegrała też w kategorii najlepszy film. Dźwięk był lepszy w "E.T", a piosenkę "It Might Be You" pokonała "Up Where We Belong" z dramatu "Oficer i dżentelmen". 

21:00 Piękny umysł
Oscary w kategoriach:
Najlepszy film
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Jennifer Connelly
Najlepsza reżyseria - Ron Howard
Najlepszy scenariusz adaptowany - Akiva Goldsman
Były jeszcze cztery nominacje. Oczywiście dla Russella Crowe - ale za lepszą uznano kreację Denzela Washingtona w "Dniu próby". W kategorii najlepszy montaż najlepszy okazał się "Helikopter w ogniu", a najlepsze charakteryzacja i muzyka to jednak te z "Władcy pierścienia: Drużyny pierścienia". 

23:35 Filadelfia
Oscary w kategoriach:
Najlepszy aktor - Tom Hanks
Najlepsza piosenka - "Streets of Philadelphia" Bruce'a Springsteena
Tym razem to Bruce Springsteen miał wewnętrzną konkurencję - wygrał z Neilem Youngiem, autorem innej piosenki z filmu - "Philadelphia". Lepszym scenariuszem oryginalnym okazał się ten do "Fortepianu", a charakteryzacją - ta do "Pani Doubtfire". 

01:55 Świadek
Oscary w kategoriach:
Najlepszy scenariusz oryginalny - Earl W. Wallace, William Kelley, Pamela Wallace
Najlepszy montaż - Thom Noble
Sześć nominacji nie zostało zwieńczonych sukcesem. Harrison Ford, zdaniem członków Akademii, nie zagrał tak dobrze jak Wiliam Hurt w "Pocałunku kobiety pająka", a Peter Weir nie wyreżyserował filmu tak dobrze, jak Sydney Pollack "Pożegnania z Afryką". Zdjęcia, scenografia i muzyka też okazały się ciekawsze w tym ostatnim filmie. Nie było więc zaskoczeniem, że z filmem Pollacka "Świadek" przegrał też w najważniejszej kategorii: najlepszy film. 

W TYM MIESIĄCU
Jet Lag
Mężczyzna moich marzeń
Poniedziałek 29 Kwiecień
21:00
The Troops in New York
Żandarm w Nowym Jorku
Niedziela 28 Kwiecień
19:00
The Troops Get Married
Żandarm się żeni
Poniedziałek 29 Kwiecień
17:20