Duma i uprzedzenie

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

 
Kolejna filmowa odsłona świata Jane Austen - tym razem z Keirą Knightley i Matthew Macfaydenem.
 
Anglia, koniec XVIII wieku. Rodzina państwa Bennetów wiedzie skromne życie. Głównym celem pani Bennet jest wydanie za mąż pięciu córek, którymi „obdarzył” ją los. Kiedy do położonej w sąsiedztwie posiadłości Netherfield Park przybywa młody i zamożny Bingley, takiej okazji nie można przepuścić. Szlachcic jest zauroczony najstarszą córką Bennetów, śliczną Jane, która nie pozostaje obojętna. Wspiera ją jej młodsza siostra Elizabeth — inteligentna i z pewnego dystansu oglądająca świat. Bingleyowi towarzyszy jego przyjaciel, wyniosły arystokrata Darcy. Intryguje on Elizabeth, lecz w złym świetle stawia go bawiący wówczas z pułkiem w okolicy sympatyczny porucznik Wickham. Jane marzy o oświadczynach Bingleya, lecz niespodziewanie sprawy się komplikują…
 
Powieści Jane Austen do dziś cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników i należą do najchętniej ekranizowanych. Miłosne perypetie i intrygi rodem z przełomu XVIII i XIX wieku ujmują wdziękiem, poczuciem humoru i umiejętnie odmalowanymi realiami tamtych czasów. Również Duma i uprzedzenie doczekała się kilku adaptacji, w tym w kultowym serialu BBC z 1995. Film Joe’ego Wrighta to druga ekranizacja kinowa (pierwsza miała miejsce w 1940 roku), a scenariusz do niej napisała Deborah Moggach (Hotel Marigold) wspierana przez zaprawioną w bojach z prozą Austen Emmę Thompson. Twórcy trzymają się litery powieści, a ich film to z jednej strony wciągający romans i szansa na obejrzenie dobrze znanej historii w nowej odsłonie. Z drugiej — Wright stawia na realizm, zastępując sielskie obrazki prowincjonalnego życia obrazem niepokolorowanej angielskiej rzeczywistości. Dzięki temu nadaje filmowi rys bardziej współczesny. Ostateczny efekt to także zasługa świetnej obsady. W role Elizabeth i Darcy’ego wcielili się Keira Knightley i Matthew Macfadyen, a obok nich wystąpili m.in. Donald Sutherland, Brenda Blethyn, Rosamund Pike oraz Judi Dench. Brytyjskie kino w najlepszym wydaniu.
 
BAFTA za reżyserię, Satellite Award za kostiumy, cztery nominacje do Oscara, dwie do Złotych Globów, liczne wyróżnienia krytyków angielskich i amerykańskich.

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4.8 (6 votes)

Galeria

Terms & conditions     |     Cookies policy     |     Privacy policy     |     Community guidlines

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.