Dobry agent

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Międzynarodowe afery szpiegowskie i sekrety CIA... ujawnia Robert De Niro.

Rok 1939. Edward Wilson jest studentem Uniwersytetu Yale. Chłopak zostaje członkiem tajnego stowarzyszenia Czaszka i Kości - „wylęgarni” przyszłych amerykańskich przywódców. Inteligentny, oddany ojczyźnie wkrótce staje się idealnym kandydatem na szpiega. Jego pierwszym zadaniem jest ujawnienie nazistowskiego konfidenta na uczelni, profesora Fredricksa. W tym czasie Edward zakochuje się w niesłyszącej studentce Laurze. Jednak ulega ponętnej Margaret, z którą wkrótce bierze ślub...

Robert De Niro ma w swoim reżyserskim portfolio dwa filmy: Prawo Bronxu oraz Dobrego agenta. Ten drugi to dramat szpiegowski oparty na biografii współzałożyciela CIA – Jamesa Jesusa Angletona. Scenariusz filmu napisał Eric Roth – zdobywca Oscara za Forresta Gumpa, nominowany do nagrody Akademii za Informatora i Monachium, producent seriali House of Cards oraz Stacja Berlin. Dobry agent opowiada o początkach jednej z najsłynniejszych agencji wywiadowczych w czasach Zimnej Wojny. Skupiając się na postaci Edwarda Wilsona, twórcy ukazują tę  historię poprzez działania wywiadu, ale i jego życie osobiste. Siłą filmu De Niro jest znakomita obsada. W roli głównej wystąpił Matt Damon, obok którego zobaczymy m.in. Angelinę Jolie, Aleca Baldwina, Michaela Gambona, Williama Hurta, Billy'ego Crudupa czy Joego Pesci. Reżyser utrzymuje swoją opowieść w klimacie kina noir, dbając zarówno o budowanie napięcia, stronę psychologiczną opowieści, jak i plastycznie oddany obraz epoki. Zaś klimatyczne zdjęcia to zasługa operatora Roberta Richardsona (JFK, Ludzie honoru, Urodzeni mordercy, Nixon, Bękarty wojny). Nie tylko dla wielbicieli filmów szpiegowskich.

Film był prezentowany w głównym konkursie Berlinale w 2007 i otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za wyjątkowy wkład artystyczny. Scenografię nominowano do Oscara oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Scenografów, a Richardson za swoje zdjęcia zdobył nominację do wyróżnienia Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych.

Dobry agent
The Good Shepherd
2006, USA
161 min
Robert De Niro

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.