Do szpiku kości

Aby ratować rodzinny dom, nastolatka musi odnaleźć ojca.

Ree Dolly ma 17 lat i mieszka z matką i dwójką młodszego rodzeństwa na podupadłej farmie w Górach Ozark. Dziewczyna opiekuje się rodziną, odkąd porzucił ich handlujący narkotykami ojciec. Pewnego dnia dowiaduje się, że mężczyzna wyszedł z więzienia, a na poczet kaucji zastawił dom i ziemię. Jeśli nie stawi się na rozprawie, rodzina straci również dach nad głową. Ree ma niewiele czasu, by go odnaleźć. Rozpoczyna żmudne poszukiwania, podczas których pozna brutalność świata i rządzących nim praw.

Drugi pełnometrażowy film w dorobku Debry Granik okazał się rewelacją festiwalu w Sundance, gdzie zdobył główną nagrodę jury oraz nagrodę im. Waldo Salta za scenariusz. Reżyserka napisała go wespół z Anne Rosellini, a inspiracją dla autorek stała się powieść Daniela Woodrella. Do szpiku kości to przejmująca opowieść o świecie pozbawionym nadziei, pełnym przemocy i patologii. Główna bohaterka za wszelką cenę stara się utrzymać swoich bliskich, opiekując się młodszym rodzeństwem oraz nieradzącą sobie w życiu matką. Ree jako jedyna może uratować rodzinę, czego symbolem staje się jej dziwna podróż w poszukiwaniu ojca. Nieodległa, ale stanowiąca brutalną inicjację i lekcję życia. Granik pokazuje rzeczywistość Ozark bez upiększeń, wręcz naturalistycznie. Siła jej filmu to również znakomite kreacje aktorskie, w tym Jennifer Lawrence, która za rolę Ree otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara oraz nagrodę dla najlepszej aktorki w Sundance.

Film zdobył liczne wyróżnienia, w tym m.in. cztery nominacje do Oscara, nominację do Złotego Globu, dwie nagrody na Berlinale, dwie statuetki Film Independent Spirit, cztery nominacje do Satelitów, dwa wyróżnienia na festiwalu w Sztokholmie.

Do szpiku kości
Winter's Bone
2010, USA
dramat
96 min
Debra Granik

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.