Diuna

David Lynch w Kosmosie.

Frank Herbert to jeden z najbardziej znanych i cenionych pisarzy science fiction. W 1965 wydaje swoją chyba najsłynniejszą powieść — Diunę — będącą początkiem serii skupionej wokół planety Arrakis. Przez długie lata powieści Herberta czekały na swój filmowy czas. Biorąc pod uwagę wielowątkowość oraz fantazję pisarza, zadanie sfilmowania Diuny wydawało się ryzykowne. Podjął się go mistrz amerykańskiego kina postmodernistycznego, oscylujący między eksperymentem a psychoanalizą — David Lynch.

Pustynna i sucha planeta Arrakis, zwana też Diuną, jest źródłem niezwykle cennej przyprawy wydłużającej życie, ale także rozszerzającej świadomość. Rok 10191 to czas swobodnego przemieszczania się po Wszechświecie. Ludzie posiadają umiejętność zaginania przestrzeni, więc i odległości przestają mieć znaczenie. Właśnie do tego potrzebna jest przyprawa z Arrakis. O wpływy na planecie walczą potężne rody z innych planet: Atrydów, Harkonnenów i Corrinów. Sytuację komplikuje także lokalna koczownicza społeczność, czyli Fremeni.

Po Głowie do wycierania, intrygującym formalnie i fabularnie debiucie pełnometrażowym, Lynch realizuje docenionego przez krytykę, poruszającego Człowieka słonia. Mało kto spodziewał się, że kolejnym projektem będzie wysokobudżetowe widowisko s.f. Wielopłaszczyznowa fantazja Franka Herberta doczekała się odpowiedniej wizji filmowej. Lynch nie tylko sprostał zadaniu od strony formalnej, ukazując świat przyszłości, ale także podążył za humanistycznymi, psychologicznymi czy buddyjskimi motywami obecnymi w prozie Herberta. Jednocześnie reżyser nasycił obraz własnym „charakterem pisma” — czujemy lekko surrealistyczny klimat, pewną teatralizację i dystans do opowiadanej historii. Twórca Dzikości serca zgromadził na planie ekipę, która wywiązała się ze swojego zadania znakomicie. Scenografia, kostiumy (nagrodzone Saturn Award), aktorstwo, zdjęcia Freddiego Francisa (Kochanica Francuza) czy muzyka popularnego zespołu Toto są tego najlepszym dowodem. 

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.