Deadwood

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Życie osady poszukiwaczy złota w latach 70. XIX wieku.

Deadwood to niewielka osada poszukiwaczy złota na terenie Dakoty Południowej. Przybywa tu były szeryf z Montany, Seth Bullock, który wraz ze swoim partnerem Solem Starem zamierza sprzedawać narzędzia. Ponieważ osada położona jest na terenach należących do Indian, nie podlega pod jurysdykcję Stanów Zjednoczonych. W Deadwood panuje bezprawie, a powstającym miasteczkiem rządzi twardą ręką właściciel hotelu i kasyna — Al Swearengen. Tego samego dnia co Seath w Deadwood zatrzymuje się legendarny rewolwerowiec Dziki Bill Hickok wraz ze swoimi towarzyszami — Charliem Utterem i Calamity Jane. Gdy wracająca do Minnesoty rodzina zostaje brutalnie zamordowana, Seth, Sol, Bill i Jane postanawiają wyjaśnić sprawę. W pobliżu miejsca masakry znajdują ocalałą dziewczynkę — Sofię.

Wyprodukowany przez HBO serial autorstwa Davida Milcha (Nowojorscy gliniarze, John z Cincinnati, Luck). Akcja toczy się w historycznej osadzie Deadwood bezprawnie założonej na terytorium indiańskim po odkryciu przez generała Custera złóż złota. Gorączka złota przyciąga poszukiwaczy, ale też różnej maści cwaniaków wykorzystujących nieuregulowany status prawny osady. Serial (trzy sezony w latach 2004-2006) pokazuje życie Deadwood w realiach XIX-wiecznej Ameryki, od szybko rozrastającego się obozu do powstania miasteczka. Część bohaterów Milcha to postacie historyczne, jak Seth Bullock, Calamity Jane, Dziki Bill Hickok, Sol Star czy Al Swearengen, które zostały wpisane w fabułę rozgrywającą się w miejscu, gdzie rządzą zbrodnia i bezprawie. Mocną stroną Deadwood jest naturalizm i próba wiernego oddania realiów tamtych czasów. Nie ma tu romantycznych wyobrażeń Dzikiego Zachodu ugruntowanych przez klasyczne westerny, co zbliża tę produkcję — estetycznie i ideowo — do antywesternów. Milch przed kamerą zgromadził również znakomitą obsadę, z Timothym Olyphantem, Ianem McShane’em, Molly Parker i Keithem Carradine’em na czele.

Wiele nagród i nominacji, w tym statuetka Złotego Globu za kreację Iana McShane’a, a także nagroda Women’s Image Network dla Molly Parker oraz AFI Award dla najlepszego programu  telewizyjnego w 2005 i 2006 roku.

Deadwood
Deadwood
2004 - 2006, USA
western
3 x 12x60 min
David Milch

Oceń film

Your rating: Brak Average: 3.7 (7 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.