Czas przemian

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Robert Downey Jr. jako nadworny lekarz, który popada w niełaskę króla…

Anglia, XVII wiek. Młody lekarz Robert Merivel ratuje życie ukochanemu psu króla Karola II. W nagrodę władca mianuje go nadwornym medykiem. Jednak dla Merivela bycie na dworze to nieustająca zabawa, a łaskawość króla łączy się z dodatkowymi przywilejami. Jednym z nich jest poślubienie kochanki monarchy, pięknej Celii. Królewski gest Karola nie wiąże się bynajmniej z rezygnacją z miłosnych uniesień z Celią, lecz jest sposobem na ukrycie tej relacji przed inną kochanką. Nowożeńcy zamieszkują w okazałej posiadłości, ale wkrótce Merivel traci zaufanie władcy, gdy na jaw wychodzi, że zakochał się w swojej żonie. Odprawiony z dworu, wraca do zawodu lekarza i współpracuje ze swoim dawnym przyjacielem, Johnem Pearce’em. Spotyka też porzuconą przez męża młodą Katherine.

Prezentowany w głównym konkursie MFF w Berlinie amerykańsko-brytyjski dramat historyczny powstał na podstawie powieści angielskiej pisarki Rose Tremain. Bohaterem osadzonej w czasach Karola II opowieści jest młody lekarz, który przechodzi życiową przemianę: od lekkoducha uwiedzionego urokami dworskiego życia, do odpowiedzialnego medyka ratującego ludzkie życie w czasach wielkiej zarazy w Londynie (1665–1666). Reżyser Michael Hoffman (Sen nocy letniej, Gambit) z rozmachem odmalowuje Anglię II połowy XVII wieku. Zarówno dworskie życie, jak i rzeczywistość zwykłych mieszkańców Londynu. Romanse i intrygi zostają tu skontrastowane przez opowieść o dojrzewaniu, przemianie i miłości. Całość ukazana jest na tle historycznym, a na szczególną uwagę zasługują nagrodzone Oscarami scenografia Eugenia Zanettiego oraz kostiumy Jamesa Achesona. W roli głównej wystąpił jak zawsze świetny Robert Downey Jr., a w postać Katherine wcieliła się Meg Ryan. Obok nich na ekranie zobaczymy plejadę znakomitych aktorów: Sama Neilla, Davida Thewlisa, Polly Walker, Iana McKellena czy Hugh Granta.

Czas przemian
Restoration
1995, USA/Wielka Brytania
113 min
Michael Hoffman

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.