The Commitments
24 CZE
01:00

Młody wielbiciel muzyki z Dublina postanawia założyć własny zespół.

Jimmy Rabbitte pochodzi z robotniczej rodziny z północnego Dublina. Kocha muzykę i próbuje pracować jako menedżer. Pewnego dnia, za namową kumpla Dereka, postanawia założyć własny zespół. Ku zdziwieniu wszystkich Jimmy chce grać... soul w stylu afroamerykańskim. Casting na członków grupy nie jest łatwy, ale chłopak kompletuje ekipę świetnych muzyków: gitarzystę Outspana, pianistę Stevena, saksofonistę Deana, perkusistę Billy'ego i obdarzonego niezwykłym głosem wokalistę Deco. Ponadto do zespołu dołączają doświadczony muzyk Joey i trzy dziewczyny w chórku. Jako The Commitments szybko zaczynają odnosić sukcesy w Dublinie. Jednak życie poza sceną nie jest tak różowe...

Alan Parker to znakomity brytyjski reżyser, który po latach pracy za Oceanem postanowił wrócić do swoich europejskich korzeni na początku lat 90. Punkt wyjścia dla jego muzycznego komediodramatu stanowiła powieść irlandzkiego pisarza Roddy'ego Doyle'a. Producenci poprosili autora o napisanie scenariusza, lecz jego finalną wersję przygotowali doświadczeni scenarzyści — Dick Clement i Ian La Frenais. To oni nadali filmowi lekkości i angielskiego poczucia humoru. Kolejnym elementem było zgromadzenie obsady. The Commitments jest hołdem dla muzyki, więc Parkerowi bardziej zależało na muzycznych, a nie aktorskich umiejętnościach  wykonawców. Większość z nich stanowili debiutujący na ekranie dublińscy muzycy, w tym np. Robert Arkins jako Jimmy i Andrew Strong jako Deco. Film Pakera umiejętnie łączy wątki obyczajowe (choćby przez osadzenie akcji w robotniczym środowisku Dublina) z opowieścią o muzyce i pasji. Reżyser szczególnie pragnął oddać klimat koncertów, prób, powstawania muzyki, dlatego zdecydował, że nada tym scenom dokumentalnego charakteru. Udało się to dzięki zastosowaniu na planie wielu kamer oraz nagrywaniu dźwięku na żywo. Autorem świetnych zdjęć do filmu jest Gale Tattersall, a za montaż odpowiadał Gerry Hambling nominowany za swoją pracę do Oscara. Ponadto w ścieżce muzycznej usłyszymy na nowo zaaranżowane przeboje twórców związanych m.in. z wytwórnią Motown. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli kina i muzyki.

Film zdobył wiele nominacji i nagród, w tym cztery statuetki BAFTA, nagrodę Felixa, wyróżnienie londyńskich krytyków, Brit Award za najlepszy soundtrack oraz nagrodę za reżyserię na MFF w Tokio.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.