Co gryzie Gilberta Grape'a

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Amerykańska prowincja i słodko-gorzka opowieść o życiu, rodzinie i miłości.

"Wspaniałość filmu Hallströma polega na pokonaniu naszego lęku i destylacji śmiechu. Śmiejemy się — ale nie z potworności postaci, tylko z samego życia, podszytego nienormalnością" — pisał na łamach „Kina" Tadeusz Sobolewski.

Endora, małe miasteczko w stanie Iowa. To tu mieszka rodzina Grape’ów. Rodzina nietypowa, bo ciężko doświadczona przez los i dysfunkcyjna. Obowiązki zapewnienia materialnego bytu spoczywają na barkach młodego Gilberta. Ojciec lata temu popełnił samobójstwo, a matka właściwie nie wychodzi z domu. Gilbert nie tylko musi pracować i brać nadgodziny, ale także opiekować się upośledzonym umysłowo bratem. Są jeszcze dwie dorastające siostry, lecz każda z nich żyje we własnym świecie. Codzienność Gilberta to ciężka praca i nieustające kłopoty. Pewnego dnia do miasteczka przybywa para turystek — babcia i jej wnuczka Becky. Kobietom zepsuł się wóz kempingowy, więc będą musiały zostać przez kilka dni w Endorze. Przypadkowe spotkanie przyniesie zmiany w życiu Gilberta.

Co gryzie Gilberta Grape'ato jeden z najgłośniejszych filmów początku lat 90. Powstał na podstawie powieści Petera Hedgesa, a reżyserii podjął się znany szwedzki filmowiec Lasse Hallström (Czekolada, Kroniki portowe). Międzynarodowa ekipa sprawiła, że film ucieka od schematów rodem z Hollywood. Hallström opowiada historię Gilberta i jego nietuzinkowej rodziny z dystansem, humorem, ale także wnikając w psychologię postaci. Śmieszność miesza się z powagą, zabawne sytuacje sąsiadują z dramatem. Życie Grape’ów to śmiech, nieskrępowana ekspresja, lecz również monotonia i brak przystosowania do twardych reguł rządzących światem. Wszystko scala postać Gilberta, młodego mężczyzny, który musi stawiać czoła przeciwnościom losu, poszukując jednocześnie swojego miejsca na ziemi. Hallström nie szuka filmowych fajerwerków, skupia się na pogłębionym portrecie outsiderów, dla których miłość, rodzina i odpowiedzialność to wciąż najważniejsze wartości. Pamiętne kreacje stworzyli Johnny Depp, Leonardo DiCaprio i Juliette Lewis. Za zdjęcia odpowiedzialny był sam Sven Nykvist. Kino, które trzeba znać.

Liczne wyróżnienia amerykańskiej krytyki filmowej. 

Co gryzie Gilberta Grape'a
What's Eating Gilbert Grape
1993, USA
dramat
113 min
Lasse Hallström

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (5 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.