Cena honoru
28 LIP
23:05

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Młody brytyjski oficer w środku konfliktu zbrojnego w Sudanie. Kostiumowe widowisko z Heathem Ledgerem w roli głównej.

Wielkie filmowe widowiska historyczne to najczęściej niełatwe przedsięwzięcia. Ogromny budżet, umiejętność zapanowania nad liczną ekipą, precyzja w oddaniu realiów historycznych powodują, że nie każdy podejmuje się takiego zadania. Reżyser Ceny honoru Shekhar Kapur podjął jednak wyzwanie. Wcześniejsze doświadczenia (film Elizabeth) oraz popularna powieść A.E.W. Masona okazały się gwarancją sukcesu.

Harry Faversham to młody, obiecujący żołnierz brytyjski. Kariera w wojsku wydaje się stać otworem – Harry jest inteligentny, a jego ojciec to jeden z generałów. Jest rok 1875. W Sudanie, który znajduje się pod wpływem brytyjskim, wybucha powstanie muzułmanów. Harry, wraz z najbliższymi przyjaciółmi, ma wyruszyć i pomóc w stłumieniu rebelii. Jednak chłopak zaskakuje wszystkich. W decydującym momencie odmawia wyjazdu. Wydaje się, że przyczyną jest miłość do narzeczonej, pięknej Ethne. Postępowanie Harry'ego wprawia wszystkich w zdumienie. To wbrew honorowi oraz dowód na tchórzostwo. Od Harry'ego odwraca się też Ethne. Bohater przełamuje się dopiero na wieść o zagrożeniu czyhającym w Sudanie na jego przyjaciół. Wyrusza do Afryki, gdzie będzie świadkiem, a także uczestnikiem przerażających zdarzeń.

Cena honoru to film, który łączy elementy kina historycznego i przygodowego. Twórcy nie trzymają się wiernie faktografii, lecz starają się pokazać losy jednostek rzuconych w wir historii. Obraz Kapura to jednak nie typowa romantyczna historia o dzielnym żołnierzu i poświęceniu dla ojczyzny, ale raczej dramatyczna opowieść o grozie wojny i brzemiennych w skutki wyborach. Wydarzenia w Sudanie przestawiane są z pozycji kolonialnej, co było powodem pewnej krytyki dzieła Kapura. Wydaje się jednak, że nie o rewizję dziejów chodziło twórcom. Postawili na pełne epickiego rozmachu widowisko, choć nie brakuje ciekawych obserwacji na temat stosunku Brytyjczyków do tzw. dzikich (wielowymiarowa postać Abou Fatmy). Cena honoru to perfekcyjna realizacja – spektakularne sceny batalistyczne, scenografia i kostiumy, a także zdjęcia Roberta Richardsona (Pluton, Urodzeni mordercy). W głównej roli wystąpił nieodżałowany, nieżyjący już Heath Ledger.

Oceń film

Brak głosów

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.