Billy Elliot

Utalentowany chłopak z górniczej rodziny walczy o swoje marzenia.

Anglia, lata 80. XX wieku. Billy Elliot to jedenastolatek, który mieszka w małym górniczym miasteczku. Trwa kryzys i strajki górników. W kopalni pracują ojciec i brat Billy’ego. Chłopak trenuje boks, jednak pewnego dnia trafia przypadkowo na lekcję baletu. Tak odkrywa w sobie pasję do tańca. Pod swoje skrzydła bierze go doświadczona nauczycielka, pani Wilkinson. Billy ukrywa swoją tajemnicę przed ojcem, który uważa balet za niemęskie zajęcie. Lecz by spełnić swoje marzenia, chłopiec będzie musiał zmierzyć się z rodziną…

Billy Elliot  to debiut pełnometrażowy Stephena Daldry’ego, reżysera znanego z takich tytułów jak Godziny czy Lektor. Scenariusz filmu napisał Lee Hall, którego zainspirowało życie tancerza Philipa Mosleya. Opowieść o wychowanym w górniczej rodzinie nastolatku marzącym o karierze w balecie poruszyła widzów. Film zdobył wiele nagród i był pokazywany na licznych festiwalach. Zasługą Daldry’ego jest nie tylko opowiedzenie przejmującej historii chłopca dążącego do spełnienia swoich pragnień, ale również obnażenie stereotypów dotyczących tancerzy. Reżyser z wyczuciem nakreślił tło społeczne, umieszczając opowieść w środowisku górników w czasach rządów Margaret Thatcher. W realizm obrazu wpisał jednostkową historię i umiejętnie pokazał rodzącą się pasję. Autorem zdjęć był doświadczony operator Brian Tufano (Trainspotting, Życie mniej zwyczajne), a w filmie wystąpili znakomici aktorzy, z Julie Walters w roli pani Wilkinson na czele. Jednak pierwsze skrzypce gra wcielający się w rolę tytułową młodziutki Jamie Bell, również debiutujący na ekranie. Prawda postaci Billy’ego to w dużej mierze jego zasługa oraz zapowiedź wyrazistego aktorskiego talentu.

Nagrody BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego oraz za role Jamiego Bella i Julie Walters; nagrody na festiwalach w Austin, Dinard, Edynburgu, Gandawie, Sztokholmie, São Paulo  i Valladolid; trzy nagrody Empire, cztery British Independent Film Awards, a także nominacje do Oscarów i Złotych Globów.

Billy Elliot
Billy Elliot
2000, Wielka Brytania/Francja
dramat
106 min
Stephen Daldry

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (4 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.