Big Lebowski

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Stary hipis bohaterem kryminalnej intrygi. Klasyk Coenów z Jeffem Bridgesem w roli głównej.

„Bracia Coen żywią się kinem, odwołują do filmowej tradycji: wielokrotnie punktem wyjścia ich opowieści były gatunki sensacyjne: film czarny w Blood Simple, kino gangsterskie w Ścieżce strachu, klasyczny film detektywistyczny w filmie Big Lebowski.” Do słów krytyka filmowego, Rafała Syski, warto dodać, że w przypadku tego ostatniego filmu sami Coenowie mówili o inspiracjach prozą Chandlera. Mimo klasycznych wzorców Big Lebowski to obraz w pełni autorski, pokazujący po raz kolejny wyobraźnię i ciężki do podrobienia filmowy charakter pisma braci Coen.

„The Dude” Lebowski to mieszkający niedaleko Los Angeles, w miejscowości Venice, czterdziestoparoletni mężczyzna na wiecznym bezrobociu. Lebowski żyje bardzo  monotonnym życiem, radując się swoimi nałogami: paleniem skrętów oraz piciem alkoholu. Spotyka się w kręgielni ze swoimi zwariowanymi przyjaciółmi: byłym surferem „Donny” Kerabatsosem oraz Walterem Sobchakiem – właścicielem sklepu, pochodzącym z Polski ortodoksyjnym Żydem. Szczęśliwy żywot wyluzowanego Lebowskiego zostaje przerwany napadem na dom. Napastnicy, biorąc omyłkowo „Dude'a” za żonatego bogacza, żądają od niego pieniędzy za rzekome długi żony. Zbieżność nazwisk okazuje się przypadkowa, lecz Lebowski, za namową przyjaciół, postanawia odnaleźć rzeczonego bogacza. Chce odzyskać odszkodowanie za straty spowodowane napadem. Decyzja ta wplącze bohatera i jego kumpli w serię dziwnych, lecz i niebezpiecznych zdarzeń.

Pokazywany w głównym konkursie Berlinale Big Lebowski to dla wielu kinomanów film już kultowy. Główna postać, czyli „Dude” i jego specyficzna filozofia życia, powoduje, że pamiętamy film braci Coen na długo. Oprócz czysto fabularnych walorów, wciągającej historii ludzi, którzy przypadkiem wplątali się w kryminalną aferę, mamy tu charakterystyczną dla Coenów łatwość opowiadania. Film nie jest prowadzony w zawrotnym tempie, lecz świetnie skomponowane sceny i sekwencje, montaż współgrający niejako z charakterem głównego bohatera, wciągają w świat autorów Fargo. Czerpanie garściami z klasyki kina, ironia i wszędobylski, choć często czarny humor, a także znakomicie obsadzone role drugoplanowe to kolejne atuty. Coenowie w najwyższej formie.  

Big Lebowski
The Big Lebowski
1998, USA
113 min
Ethan Coen, Joel Coen

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.