Bezsenność w Seattle

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Klasyka komedii romantycznej oraz Tom Hanks i Meg Ryan w niezapomnianym duecie.

Po śmierci żony Sam Baldwin przeprowadza się z ośmioletnim synem do Seattle. Mały Jonah tęskni za matką, lecz bardziej niepokoi go samotność ojca. W wigilijny wieczór chłopiec dzwoni do radiowej audycji dr Marcii Fieldstone, mówiąc, że jego tato potrzebuje nowej żony. Kiedy psycholożka prosi do telefonu Sama, mężczyzna opiera się, lecz w pewnym momencie pęka i zaczyna opowiadać o sobie. Na drugim końcu Ameryki programu słucha Annie Reed, która właśnie zaręczyła się z Walterem. Poruszona opowieścią, pisze list do Sama i Jonah, proponując spotkanie w Walentynki na szczycie Empire State Building w Nowym Jorku. Jonah jest przekonany, że pojawienie się Annie to przeznaczenie. Jednak Sam nie tylko nie podziela jego entuzjazmu, ale i próbuje na nowo ułożyć sobie życie…

Nora Ephron to królowa romantycznej komedii. Spod jej pióra wyszły takie hity jak Kiedy Harry poznał Sally czy Masz wiadomość. Bezsenność w Seattle to również drugi wyreżyserowany przez nią film. I pierwszy, w którym zagrali razem Tom Hanks i Meg Ryan. Opowieść o samotnym wdowcu, małym chłopcu i niepoprawnej romantyczce toczy się w dwóch miejscach — deszczowym Seattle i położonym na drugim końcu kontynentu Baltimore. Romantyczne zawirowania rozgrywają się bardziej w sferze słów niż czynów. A kluczową rolę odgrywa w nich rezolutny Jonah, który zrobi wszystko, by jego ojciec spotkał „tę jedyną”. Reżyserka po mistrzowsku łączy komedię z dramatem i wzruszeniem. Dowcipne dialogi i wyraziste postacie to bardzo mocna strona jej filmu, podobnie jak wyważenie nastroju, które nadaje Bezsenności w Seattle autentyzmu. Ephron odwołuje się także do klasycznego melodramatu Niezapomniany romans z Cary Grantem i Deborah Kerr z 1957 roku. Oprócz świetnego duetu ulubieńców Ameryki — Hanksa i Ryan — na ekranie pojawiają się świetni aktorzy, w tym Rosie O’Donnell, Bill Pullman czy Rita Wilson, choć na szczególną uwagę zasługuje Ross Malinger jako Jonah. Bezpretensjonalne kino lat 90.

Nominacje do Oscarów, Złotych Globów, BAFTA i nagrody MTV oraz American Comedy Award dla Meg Ryan.

 

Bezsenność w Seattle
Sleepless in Seattle
1993, USA
101 min
Nora Ephron

Oceń film

Your rating: Brak Average: 4.9 (7 votes)

Galeria

Terms & conditions     |     Cookies policy     |     Privacy policy     |     Community guidlines

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.