Aż poleje się krew

Oscarowa rola Daniela Day-Lewisa w kostiumowym dramacie Paula Thomasa Andersona.

Daniel Plainview jest samotnikiem twardo walczącym o poprawę trudnego bytu. Podróżuje po kraju w poszukiwaniu złóż srebra. W 1898 roku trafia do Nowego Meksyku. Tutaj, w małym miasteczku Little Boston Plainview odkrywa ropę naftową. Wraz z adoptowanym synem postanawia osiąść i zająć się na poważnie biznesem, szczególnie że okolica pełna jest poszukiwaczy "dobrych" interesów. Duży wpływ na życie miasteczka ma charyzmatyczny duchowny Eli Sunday. Plainview — człowiek bezwzględny w interesach, wykorzystujący każdą możliwość do powiększania fortuny — z biegiem lat staje się coraz bardziej zamknięty w sobie. Wielki pałac, w którym mieszka, staje się symbolem duchowego upadku. Narastają konflikty z ludźmi, zgorzknienie staje trudne do zniesienia.

"Aż poleje się krew to przedziwny, mylący film, zadający więcej pytań niż się z początku zdaje." - pisał w "Kinie" Michał Oleszczyk. Rzeczywiście film Paula Thomasa Andersona (Magnolia, Lewy sercowy) wymyka się prostym interpretacjom. To obraz wielowymiarowy i symboliczny. Ukazujący w sugestywnej formie ("zimne" zdjęcia znakomitego Roberta Elswita, powolne tempo narracji) historię upadku Daniela Plainview. Metaforyczna tkanka filmu odwołująca się do mitu założycieli amerykańskiego biznesu, ale też do wątków biblijnych, łączy się z pogłębioną psychologią postaci i aktorską wirtuozerią. Reżyser oparł swój scenariusz na powieści Uptona Sinclaira "Nafta", lecz potraktował ją tylko jako punkt wyjścia. Rezultatem jest zapadający w pamięć film porównywany do dzieł Wellesa czy Bunuela — epicka, formalnie wyrafinowana, autorska opowieść o człowieku i jego demonach. Warto zwrócić uwagę na niełatwą, ale idealnie współgrającą z obrazem muzykę Jonny'ego Greenwooda. Wstrząsającą kreację stworzył Daniel Day-Lewis, aktor nietuzinkowy, grający często bohaterów o skomplikowanej psychice. Aż poleje się krew to film, który zadowoli każdego miłośnika kina.

Dwie statuetki Oscara (Daniel Day-Lewis i Robert Elswit), Złoty Glob oraz BAFTA. Dwie nagrody na festiwalu w Berlinie oraz liczne wyróżnienia międzynarodowej krytyki. 

Aż poleje się krew
There Will Be Blood
2007, USA
dramat
158 min

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.