Atak kobiety olbrzyma

Jakie mogą być efekty bliskich spotkań trzeciego stopnia? Pokazuje Daryl Hannah w szalonej komedii s.f.

Kino amerykańskie często wraca do przeszłości — do filmów, które odnosiły sukces czy zapisały się w historii. Podobnie jest w przypadku Ataku kobiety olbrzyma. Reżyser, aktor, scenarzysta, producent i autor muzyki Christopher Guest jest od lat związany z telewizją. W 1993 decyduje się na realizację remake’u popularnego filmu Nathana Jurana, komedii s.f., która pojawiła się na amerykańskich ekranach w 1958 roku.

Nancy Archer jest piękną i zamożną kobietą. Jej życie wydaje się pasmem sukcesów, lecz rzeczywistość jest zgoła inna. Nancy zdradza mąż, a ona często konfliktuje się z najbliższymi. Pewnego dnia kobieta przeżywa niezwykłe spotkanie z... kosmitami. Krótki kontakt powoduje, że Nancy zaczyna rosnąć, osiągając niezwykłe, jak na człowieka, rozmiary. Żyjąca dotychczasowo w cieniu, posłuszna otoczeniu bohaterka zaczyna zdawać sobie sprawę z nowych możliwości. Wykorzystując swoją siłę i monstrualny wzrost, mści się na ludziach. Sprawy wymykają się zupełnie spod kontroli. Aby zatrzymać Nancy, trzeba wysłać Gwardię Narodową. Czy to wystarczy?

Atak kobiety olbrzyma to film, który udowadnia, że remake to nie zawsze zły pomysł. Telewizyjny obraz Christophera Guesta jest zabawną komedią s.f. z ciekawie zachowanym duchem filmowego pierwowzoru. Odwołujące się do klimatu lat 50. i 60. zdjęcia, osadzenie akcji w przeszłości, a także zabiegi formalne przywołujące na myśl dawne kino (np. wykorzystanie tylnej projekcji) to elementy efektownej i celowej stylizacji. Atak kobiety olbrzyma to również kino na wskroś współczesne — nie przypadkiem film opowiada o emancypacji kobiety, która ze znudzonej życiem kury domowej zmienia się w osobę świadomą swych pragnień i potrzeb. Przymrużenie oka, postmodernistyczne chwyty (prolog biorący całą historię w nawias) oraz świetne aktorstwo powodują, że film Guesta ogląda się znakomicie. W roli głównej wystąpiła magnetyzująca Daryl Hannah. Za zdjęcia odpowiedzialny był Russell Carpenter (Kosiarz umysłów, Titanic).

Atak kobiety olbrzyma
Attack of the 50 Ft. Woman
1993, USA
komedia s.f.
90 min
Christopher Guest

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (3 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.