Alex i Emma

Kate Hudson czy Sophie Marceau? Pisarz i stenotypistka - w ich miłości nieźle namieszają postaci pisanej przez nich powieści! 

Komedia romantyczna to gatunek filmowy, w którym Rob Reiner czuje się znakomicie. Ten amerykański reżyser, aktor, producent i scenarzysta znany jest z takich obrazów jak Kiedy Harry poznał Sally czy Tylko miłość. Do Alexa i Emmy scenariusz, luźno inspirowany epizodem z życia Dostojewskiego, napisał sam Reiner z pomocą Jeremy’ego Levena.

Emma Dinsmore pracuje jako stenotypistka. Pewnego dnia, kierując się ogłoszeniem, zjawia się w mieszkaniu młodego pisarza, Alexa Sheldona. Alex jest w dramatycznym położeniu. 100 tys. dolarów – tyle wynosi dług pisarza, który musi zostać spłacony w przeciągu miesiąca, inaczej Sheldonem zajmie się kubańska mafia. Jedynym ratunkiem jest błyskawiczne napisanie nowej powieści. Alex myśli o płomiennym romansie, w którego tworzeniu ma pomóc właśnie Emma. Początkowo kobieta nie chce pracować przy wątpliwym i podejrzanym projekcie. Urok oraz argumenty Alexa przełamują impas. Emma pisze na maszynie dyktowane przez pisarza zdania, a jednocześnie coraz bardziej angażuje się w samą powieść i jej tworzenie. Fikcyjna historia miłosna dziejąca się na początku XIX wieku zaczyna stopniowo przypominać teraźniejszość. Alex i Emma są coraz bardziej sobą zauroczeni, lecz niespodziewanie zjawia się dawna miłość pisarza. Czy Alex dojrzał do poważnego związku?

Alex i Emma to modelowy wręcz przykład komedii romantycznej. Jak mówił sam reżyser: „Komizm polega na tym, że postaci z książki zaczynają mówić ci o tym, co stanie się w realnym życiu. A to, co dzieje się w realnym życiu zaczyna rzutować na poczynania bohaterów książki. Tak właśnie pracują twórcy – życie naśladuje sztukę, która naśladuje życie”. Właśnie owo przenikanie się rzeczywistości i fikcji książkowej wydaje się jednym z największych atutów filmu Reinera. Fabuła zyskuje na nieprzewidywalności, a tym samym generuje zabawne sytuacje. Humor, błyskotliwe dialogi, wyczuwalna chemia między bohaterami to kolejne plusy. Ciekawie wypada zderzenie kobiecego i męskiego punktu widzenia. Alex i Emma to także wyraziste aktorstwo. Połączenie komediowości z oddaniem słodko-gorzkiego klimatu jest zasługą Luke’a Wilsona (Historia Wendella Bakera, Mokra robota) oraz Kate Hudson (U progu sławy, Ślubne wojny). Oboje zagrali kilka postaci, co było niełatwym zadaniem. Partneruje im piękna gwiazda francuskiego kina, Sophie Marceau. Bezpretensjonalne kino dla każdego.

 

Alex i Emma
Alex & Emma
2003, USA
92 min
Rob Reiner

Oceń film

Your rating: Brak Average: 5 (2 votes)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.