Akta z Pentagonu
Literacka czerwcówka

Prawdziwa historia Daniela Ellsberga, który na początku lat 70. ujawnił fakty dotyczące wojny w Wietnamie.

Daniel Ellsberg jest pracownikiem Pentagonu – analitykiem z dostępem do tajnych akt. Pod koniec lat 60. trafia na front do Wietnamu jako cywilny przedstawiciel Departamentu Stanu. Mężczyzna na własne oczy widzi okrucieństwo tej wojny. Po powrocie pracuje nad tajnym raportem dotyczącym prawdziwego zaangażowania Ameryki w konflikt wietnamski. Wyłapując nieścisłości oraz szokujące fakty, wykrada tajne materiały i podejmuje decyzję o ich upublicznieniu. Jednak ten czyn może nie tylko zagrozić jego karierze, lecz przede wszystkim narazić na oskarżenie o zdradę.

Sprawa Ellsberga bulwersowała opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych w 1971 roku – przed wybuchem afery Watergate. Doktor ekonomii, pracownik rządowy z wysokim dostępem do tajemnic państwowych zdecydował się ujawnić raport o udziale Ameryki w wojnie wietnamskiej, z którego jasno wynikało, że wiele faktów było świadomie zatajanych przed opinią publiczną, a oficjalne dane dotyczące konfliktu nie były prawdziwe. Dla części społeczeństwa amerykańskiego Ellsberg dokonał heroicznego aktu patriotyzmu, mimo to został oskarżony o zdradę i stanął przed sądem. Film Roda Holcomba to telewizyjny thriller, który przywołuje tę historię. Znakomicie zrealizowany i zagrany, pokazuje człowieka rozdartego między obowiązkiem służbowym a powinnością moralną. Daniel Ellsberg (grany przez Jamesa Spadera) z pełną świadomością decyduje się na akt zdrady, wierząc w większe dobro, jakie on przyniesie. Akta z Pentagonu to opowieść o mechanizmach władzy, ale też o sile demokracji. Obok Spadera na ekranie zobaczymy m.in. Paula Giamatti, Alana Arkina czy Claire Forlani.

Scenariusz autorstwa Jasona Horwitcha otrzymał wyróżnienie Amerykańskiej Gildii Scenarzystów. Film był też nominowany do nagród Emmy, a także Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych i Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. 

Akta z Pentagonu
The Pentagon Papers
2003, USA
thriller
88 min
Rod Holcomb

Oceń film

Your rating: Brak Average: 2 (1 vote)

Galeria

Regulamin     |     Polityka plików cookies     |     Polityka prywatności     |     Wytyczne dla społeczności

Wszystkie prawa zastrzeżone AMC Networks International UK. Design by coldcity.